V pondělí jsem telefonoval s jedním z našich bratrů, kterému právě zemřel 93letý tatínek. A kdykoli ke mně přijde to slovo, tak se zdráhám zeptat: „Byl věřící?“ A já se ptám, jestli byl věřící. Chci, aby se mi přihlásil dobrovolně.
A on to udělal. Přišel s tím. Řekl: „Nemám velkou důvěru v to, že byl.“ A tak jsem se zeptal, jestli byl věřící. A pak řekl: „Ale to budu muset nechat na Pánu.“ A pak řekl: „To je pravda.“ To je pravda.
Jsem si jistý, že o tom takto ani nepřemýšlel, ale je to taková biblická parafráze textu, kterou v této souvislosti používám nejčastěji: „Cožpak soudce celé země nebude jednat správně?“ ‚Ne,‘ odpověděl jsem. (Genesis 18,25).
Udělal jsem jen několik pohřbů nevěřícím, o kterých vím, že byli nevěřící. Jsou mnohem horší než cokoli jiného. Raději bych dělal sebevraždu věřícího než pohřeb zjevně nevěřícího.
Vzpomínám si, jak jsem jednou jen tak postával kolem rakve - bylo tam asi jen 12 lidí, včetně starší ženy, která věděla, že její bratr je jen pohan. On prostě nenáviděl všechno, co se týkalo církve a křesťanství. A já jsem to nedokázal skrýt. Všichni tam to věděli a říkali si: „Co asi řekne? Co na to řekne pastor?“ ‚Ne,‘ odpověděl jsem. To se nedalo utajit.
A já jsem řekl: „Všichni to víme“ - a teď si nemůžu vzpomenout na jeho jméno. Nebyl členem naší církve. Nikdy jsem ho neznal - „Všichni víme, že nebyl věřící, a víme, že si zasloužil Boží hněv a že ho zakusí. Musíme se však soustředit na to, že Bůh je spravedlivý, Bůh je dobrý a Bůh nedělá nic, co bychom nakonec jednou neschválili.“ ‚Bůh je spravedlivý,‘ řekl. A pak jsem si přečetl onen text z 1. Mojžíšovy 18,25: „Cožpak soudce celé země nebude jednat spravedlivě?“ A pak jsem si uvědomil, že soudce celé země bude jednat spravedlivě.
„A právě teď,“ vyznal jsem se, “právě teď nám to správné připadá velmi bolestné. Příšerně bolestivé. Možná znehybňující, ochromující bolestí ze zármutku. Potřebujeme se posunout do bodu, kdy si díky milosti uvědomíme, že jednoho dne nám Bůh dá emocionální prostředky, abychom viděli spravedlnost ve všech jeho činech.“ A zdálo se, že to pomáhá.
—
John Piper (@JohnPiper) je zakladatel a učitel Desiring God a rektor Bethlehem College and Seminary. Třiatřicet let působil jako pastor Bethlehem Baptist Church v Minneapolis v Minnesotě. Je autorem více než 50 knih, včetně Desiring God: a nejnověji Foundations for Lifelong Learning (Základy celoživotního vzdělávání): Vzdělávání ve vážné radosti.
Máš know-how vedení mládeže, které funguje? Znáš materiály, které stojí za to? Sdílej je s námi.
Všechny zdroje, které tady najdeš jsou přidány na doporučení dalších vedoucích. Tak se poděl o ty své a pomoz ostatním mládežím v jejich rozvoji.