27.8.2013

5 kroků k nalezení pointy jakéhokoli úryvku z Písma | 3 min

"Jak najdu pointu biblického textu?" Tuto otázku často slýchám od vedoucích malých skupinek biblického studia a studentských vedoucích v církvi, kde sloužím.

5 kroků k nalezení pointy jakéhokoli úryvku z Písma | 3 min

"Jak najdu pointu biblického textu?"

Tuto otázku často slýchám od vedoucích malých skupinek biblického studia a studentských vedoucích v církvi, kde sloužím. A nic mi neudělá větší radost, než když jim (a vám) řeknu, že mám kouzelný vzorec, který je od jejich textu dovede přímo k jeho pointě, nebo ještě lépe k jeho aplikaci.

Já však takový kouzelný vzorec nemám. Myslím si však, že existuje několik věcí, které se můžete pokusit najít ve vašem textu, ať už jste v Bibli kdekoli, a které vám pomohou najít pointu.

1. STRUKTURA A DŮRAZ

Nejprve se zamyslete nad strukturou a důrazem úryvku. Rád začínám strukturou, neboli tím, jak se mi pasáž rozpadá na různé části veršů, které spolu vzájemně spolupracují.

To, jak strukturu najdeme, bude samozřejmě trochu záviset na typu textu. Pokud se dívám na vyprávění, pomůže mi zápletka a postavy. Budu hledat prostředí, vyvrcholení a rozuzlení. Pokud se dívám na projev nebo dopis, budu hledat tok myšlenek s logickou pointou. Pokud se dívám na poezii, pokusím se identifikovat jednotlivé strofy a začnu je shrnovat.

A bez ohledu na to, v jaké části Bible se nacházím, vždy, vždy hledám opakující se slova a myšlenky. Zde vám pomůže doslovný překlad. Diagnostická otázka, kterou rád používám, zní: "Jak autor tuto pasáž uspořádal?". A jakmile začnu načrtávat strukturu, ptám se sám sebe, jaký důraz se touto strukturou odhaluje.

2. KONTEXT

Za druhé, zvažte kontext. Žádná pasáž Bible neexistuje sama o sobě. Každý text je spíše součástí argumentu, příběhu nebo souboru pasáží, které autor záměrně uspořádal.

To, co předchází mému úryvku a co následuje po něm, je důležité a pomůže mi to pochopit, co je v mém úryvku. Může mi pomoci uvědomit si, jakému tématu se autor věnuje. Může mi to pomoci vidět větší část mé knihy. Může mi poskytnout užitečnou opravu něčeho, co jsem si v úryvku špatně přečetl. Může mi dokonce pomoci pochopit historickou situaci prvních posluchačů.

Kontext je klíčový. A moje diagnostická otázka zní: "Proč autor umístil tuto pasáž právě sem, na toto místo v knize?".

3. TÉMA KNIHY

Vzhledem k tomu, co jsem právě zmínil o kontextu, má smysl přiblížit se až na konec a zeptat se na knihu. Jaký je autorův záměr s touto knihou?

Pochopitelně je třeba vynaložit určité úsilí, abychom skutečně pochopili téma celé knihy.  Přesto si myslím, že je důležitým krokem položit otázku: "Jak můj úryvek - a zejména ten důraz, který jsem našel ve struktuře - souvisí s tímto větším tématem celé knihy?".

4. TEOLOGICKÁ REFLEXE

V Lk 24,13-49 Ježíš učí, že celé Písmo ukazuje na jeho smrt a vzkříšení a výsledkem tohoto evangelia je pokání a odpuštění hříchů. Bez pochopení této skutečnosti se vystavujeme riziku, že budeme pasáž vykládat pouze moralisticky nebo nějak odděleně od evangelia.

Je tedy důležité používat všechny nástroje teologie (zejména biblické teologie) a ptát se: "Jak můj úryvek souvisí s evangeliem?". Samozřejmě existuje mnoho způsobů, jak to udělat špatně. Je tedy důležité, abychom mezi naším textem a evangeliem nacházeli legitimní souvislosti.

5. SYNTÉZA

Jakmile jste si dali práci se strukturou, kontextem, tématem knihy a teologií, je čas začít se syntézou. Ať už tomu říkáte hlavní bod, téma úryvku nebo velká myšlenka, je důležité udělat tento poslední krok. Otázka, kterou si rád kladu, zní takto: "Co se autor snaží naučit své první posluchače?". Co tím chce říci? Co je jeho hlavní myšlenkou?

Nic si nenalhávejte: není to snadný proces. Pro mě to představuje hodinu nebo dvě přípravy na malou skupinu - a pravděpodobně 12 hodin přípravy na kázání! Ale ať už máte čas jakýkoli, myslím, že je užitečné pracovat tímto způsobem.

Samozřejmě, jakmile jste rozpoznali hlavní myšlenku, musíte ještě promyslet její aplikaci. Přesto, pokud jde o práci s textem, začínám právě tady:

  1. Jak autor tuto pasáž uspořádal?
  2. Proč autor umístil tuto pasáž právě sem, na toto místo v knize?
  3. Jak souvisí můj úryvek s tématem celé knihy?
  4. Jak můj úryvek souvisí s evangeliem?
  5. Co se autor snaží naučit své první posluchače?

Více o tomto procesu viz Jak Lépe Kázat, Základy interpretace Bible, Biblická kázání, Jak si připravit biblické vyučování, a Směřujme k exegetické teologii.

Jak můžete nejlépe využít tento zdroj?

  1. Požádejte Ducha Svatého, aby vám dal moudrost a vhled, co z tohoto zdroje použít nebo aplikovat a jak. Pak to proveďte.
  2. Sdílejte tento zdroj s ostatními, o kterých si myslíte, že je toto povzbudí a vybaví.
  3. Přečtěte si tento zdroj s někým — partnerem, kamarády, týmem, dobrovolníky, studenty, rodiči, pastorem — a diskutujte o tom.
  4. Použijte tento zdroj k přípravě jednoho nebo více zamyšlení, kázání, seminářů, workshopů nebo lekce pro skupinku vaší mládeže nebo církve.

Doporučené čtení

Víš o dalších zdrojích pro službu?

Máš know-how vedení mládeže, které funguje? Znáš materiály, které stojí za to? Sdílej je s námi.
Všechny zdroje, které tady najdeš jsou přidány na doporučení dalších vedoucích. Tak se poděl o ty své a pomoz ostatním mládežím v jejich rozvoji.

Přidat zdroje